Ugye milyen egyszerűnek tűnt ez a munkadolog a babázás káoszából? Emlékszel, hányszor mondtad ki az első hónapokban: nem tudom, miben fáradtam el annyira a munkában? Az egész kis hobbizásnak tűnhet, minimális felelősséggel, rendszeres visszajelzéssel a munkád eredményéről, és a munkaidő lejártával a korlátlan szabadság érzése várt. Mégis, milyen probléma lehet abból, hogy újra elkezdjek dolgozni, amikor úgy döntök? Legfeljebb majd munkaidőben pihenek…
Nem szeretnék ünneprontó lenni, de ha nem indulsz neki tudatosabban a dolognak, elég nagy pofára esés lehet a vége. Ha ugyanis csak pár héttel a visszatérés előtt jut eszedbe, hogy még nem tudod, ki fogja a gyereket beszoktatni, ki megy érte, ha elhúzódik a tárgyalás, vagy leszakad a felsővezeték, lebetegszik AKÁRKI, vagy hogy egyáltalán ezt a munkát szeretnéd-e végezni (és ennyi órában) a következő években, akkor már elkéstél. És itt nem csak te szívod meg, de a családod is.
Igazságtalan lenne azt mondani, hogy ez csak az anya felelőssége lenne, de mivel te voltál eddig együtt a gyerekkel, leginkább neked kell bevonni a család többi tagját a közös gondolkodásba, ha szeretnéd, hogy az átmenet minél kevésbé legyen rázós. De mi az oka mégis, hogy ennyire komplikált ez a történet?
Összeszedtem neked 9+1 pontban:
- Megváltozik az életterületek súlya – alkalmazkodni kell a család új dinamikájához. Bizony, ez sok lemondással is járhat, de ez is változik az évek során, ráadásul az sincs kőbe vésve, hogy csak az anya karrierjének a rovására kell, hogy menjen a család harmóniája. Hallgass a saját megérzéseidre, majd dönts hideg fejjel.
- A személyes motivációk, érdeklődési területek is megváltozhatnak. Amikor először mentem szülési szabadságra, viccesen azt mondtam a főnökömnek, hogy igyekszem a megbeszéltek szerint visszatérni a munkába, kivéve,ha ráébredek, hogy innentől nekem szappant kell főznöm. Mit ad Isten, szappant nem főztem, de az új helyzetemben olyan inspirációkkal találkoztam, amik megváltoztatták az ideális munkáról alkotott képem.
- Manapság még mindig elsődlegesen az anya felelőssége a gyermek gondozása – ez befolyásolja az elérhetőséget, rugalmasságot. Érdekes módon a bölcsiben nem kérték el az apuka telefonszámát első körben, és az ovis szülőin is színtiszta női banda gyűlt össze. Valahogy ez tűnik kézenfekvőnek, és tudatosan kell határt szabni annak, hogy a társadalom “anyaképe” mennyire befolyásolja az életetek. A beteg gyerek miatt úgyis téged fognak hívni, a további lépések már a családi felállástól fognak függeni.
- Megváltozik a kisgyermeket nevelő nők értékelése a munkaerőpiacon – más erősségeket kell kidomborítani. “Azt várjuk el a nőktől, hogy olyan anyák legyenek, mint aki sosem dolgozott, és közben úgy dolgozzanak, mint akiknek sosem volt gyermekük”, állítja az amerikai szállóige. Ha nem számolsz ezzel, nagy csalódások is érhetnek a munkában.
- Hosszabb kihagyás után időt igényel visszarázódni a dolgozó nő szerepébe. Hogy állsz az iparági hírekkel? Ki van tisztíttatva a kiskosztümöd? Meg tudnál tartani két nyelven egy előadást a munkakörödről? Egyáltalán, képes vagy csípőből a felnőtt nyelv használatára? Nekem a múlt héten is sikerült egy ügyfélnek úgy visszaadni a leesett zsebkendőjét, hogy “várj, lepottyant a zsepid!”
- Az anyagi biztonság szülőként kiemelten fontos szempont; Anyaként akkor is ismerni kell a munkaerőpiaci lehetőségeinket, ha pillanatnyilag nincs szükség a jövedelmünkre a családi kasszában, mert ez bármikor megváltozhat. Ezt nem is ragoznám, de felelőtlenségnek tartom azt, hogy anyák tömegeit tegyük kiszolgáltatottá azért, mert azt sulykoljuk, hogy az ő dolguk semmi más, mint a gyereknevelés. Mert egy megváltozott helyzetben nem lesz ott mellettünk, helyettünk senki, aki átvállalná a feladatainkat.
- Saját képességeink, lehetőségeink feltérképezéséhez külső szemmel is meg kell vizsgálni a helyzetüket. A világ változik. Te is megváltoztál, valószínűleg inkább az előnyödre. De ezt sokszor nem is látod belülről. Ha valakivel közösen végig tudod gondolni a saját erőforrásaid, erősségeid, fejlődési pontjaid, akkor a végén sokkal komplexebb énképpel léphetsz ki a világ elé.
- A munkába visszatérés gyakran egyszerre történik meg a gyermek, gyermekek közösségbe szoktatásával. Ez lelki, anyagi és logisztikai felkészülést igényel. Nem lesz elég a tuti munkaszerződés, a biztos hely az oviban és az ugrásra kész nagyszülői gárda sem, ha te közben valahol elvesztél a folyamatban. Ha fogalmad sincs, miért is történik mindez, kinek az érdekét szolgálja és mit érzel majd hétfőn reggel, amikor el kell engedned a kezét és valaminek vége lesz… Erre is fel lehet valamennyire készülni, amivel megúszhatod, hogy kirepülj az érzelmi hullámvasútból.
- Szülőként fontos sarokkövei, példaképei vagyunk gyermekeinknek, ennek fényében is érdemes ránézni a döntéseinkre. A vizsgálatok szerint a dolgozó anyák gyermekei nagyobb eséllyel fognak maguk is sikeres karriert befutni. A legfontosabb mégis az, hogy egy boldog, önazonos, hiteles anyaképpel sokkal könnyebben tudnak majd azonosulni, mint egy szenvedő, magát kizsigerelő roncstól, aki aztán mindegy, hogy dolgozik-e vagy sem.

+1 Az önbizalom faktor. Hogy szeretnél magadra gondolni. amikor elképzeled magad dolgozó anyaként? Valakit, aki izzadtan, kócosan, zacskókkal a fülén rohan egyik helyről a másikra, egyik feladatból a másikra, vagy egy magabiztos, jól szervezett, a helyzethez képest nyugodt nőt látsz magad előtt? Ha az utóbbi a célod, de segítségre lenne szükséged a megvalósításban, fordulj hozzám, és közösen újratervezhetjük a karriered!